April Runs

… hikes, kickbikes, skis and more

Preggo running II.

16-18 weeks: Contrary to my expectations these two weeks passed rather well. As we were impatiently awaiting the amniocentesis results, I was running around as usually and participated in the Dam tot Damloop at the gestation age of 17 weeks + 4 days. Despite the fact that those 10 miles represented my longest run after the 1/2M in May, I was not too nervous about it. During the past several months I have kept my mileage quite high and tried to include a 10 km run at least once a week. Indeed, the race went well (see the report here).

Total weight gain: 4 kg.

But enough about insignificant racing: Yesterday the GOOD NEWS from the hospital finally arrived. The research of 200 of the baby cells showed no chromosomal abnormality. In other words, as of today, we can start enjoying the pregnancy and look forward to what may come. I will continue running as long as I can although my pace and mileage will be decreasing now – my belly grows, breasts are filling up and moving independently from my core…

Single Post Navigation

13 thoughts on “Preggo running II.

 1. So…. I am away for a little while and what happens?! I am utterly excited for you and so in awe that you are continuing to run! We’ re going to start trying next year so I will be keeping tabs of your journey… From both myself & Papi all the best for a wonderful pregnancy! xx

  • Hi there, where have you been? I am running here like crazy and no feedback from you!? Hope all is well with you guys. Fantastic news that you are going to try too! So far all well on our end, I try to live really healthy now haha (except for the chocolate cravings). Greetings to both of you!

 2. Normálně ti to těhotenské běhání trošku závidím. A hlavně přeju. Tak ať oba hezky rostete. K.

  • Moc dekuju! Priznam se, ze je to s kazdym kilometrem o trosicku tezsi, ale jsem rozhodnuta pokracovat tak dlouho, jak mi to pujde a bude me to bavit.

   • Jsi statečná, když běžíš dál, fakt se mi to moc líbí. U mě to už nehrozí, další děti mít nebudu a tři stejně stačí.

   • Ja a statecna? Jenom se snazim nejak zit…
    Tri deti je nadhera. Pres vsechno tezky, co te v zivote potkalo, jste porad velka rodina! Drzim palce at se kazdy dalsi den o trosicku lip dari a tesim se na knihu.

 3. No, to bude ta první, ta bude začátkem listopadu. Pak mě ještě čeká udělat ilustrace k Petrově knize pro děti. (pokud do toho půjdu) Napsal ji loni během podzimu a daroval ji dětem na Vánoce. Ta je fakt skvělá. Ale musím udělat i korektury a pak teprve budu shánět nakladatelství…
  Statečnost je právě v tom, že se snažíme žít. Taky se snažím, ale přiznávám, že když se mě někdo zeptá, co bych chtěla být, v rychlém sledu za sebou mi hlavou proletí: delfín, kočka, mrtvá. Hm. To není zrovna obraz štěstí. Ale po tom, co nás potkalo, tyhle myšlenky zase tolik neřeším. Jen potřebuju čas. 59 dní je pořád málo.
  Ale můžu aspoň číst o hezkých příhodách, o novém životě.

  • Kniha pro deti – no to me ted samozrejme moc zajima, urcite se do toho pust! Obraz stesti: to je slozita imaginace. 59 dni je malo, ale znamena to devetapadesatkrat zvednout rano hlavu a vykrocit, devetapadesatkrat se odhodlat a devetapadesatkrat neco dokazat. To uz neni tak uplne malo! Pokud budu mit dobre zpravy, urcite je budu dal psat.

 4. plustenner on said:

  great news!!! xx

 5. 11honzade on said:

  well, should i say that i predicted the outcome?:)
  no… but you can finally enjoy your pregnancy! you deserve it!!! and running/walking around as long as you will like it! cheers, 12:)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: